O badaniach

W SWPS rozpoczyna się nowatorski projekt naukowy - badania „Fitness dla mózgu”. Grant badawczy na ten cel został ufundowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badania odbywają się na platformie serwisu Neurogra.pl

Głównym założeniem projektu badawczego jest pogłębienie wiedzy o tym, w jaki sposób intensywne ćwiczenie intelektu przy pomocy gier komputerowych wpływa na sprawność takich zdolności jak pamięć czy uwaga. Projekt kierowany jest szczególnie do osób w wieku 50 – 65 lat.

Aby wspierać bystrość intelektu zaprojektowaliśmy specjalne gry komputerowe, które umożliwiają ćwiczenie pamięci i uwagi. Gry są dostępne online, dzięki czemu każdy uczestnik badania posiadający komputer z dostępem do sieci Internet, będzie mógł w dowolnej chwili ćwiczyć umysł.

Dzięki badaniom możliwe będzie zdobycie wiedzy o tym, jak wraz z wiekiem zmienia się funkcjonowanie zdolności intelektualnych, a także lepsze zrozumienie mechanizmów wspierających rozwój tych zdolności u osób w wieku dojrzałym.

Dodatkowo, badać będziemy zmiany na poziomie funkcjonowania mózgu. Sprawdzimy, jak ćwiczenie umysłu przy pomocy internetowych gier wspiera procesy plastyczności mózgu. Użycie elektroencefalografii (EEG), bezbolesnej i bezpiecznej metody badania pracy mózgu, pomoże nam oszacować, jak silne zmiany w funkcjonowaniu pracy tego organu odnotujemy po treningu.

Przede wszystkim jednak - chcemy zaproponować "fitness dla mózgu" jako sposób na rozwój intelektu w każdym momencie życia.

Badania będą prowadzone na dwóch płaszczyznach:

1. Badania online - zakończone

2. Badania stacjonarne

Badania online

Do wzięcia udziału w badaniu online zapraszamy wszystkie osoby niezależnie od wieku, które posiadają komputer z dostępem do Internetu.

Aby wziąć udział w badaniach, wystarczy wejść na stronę: http://fitnessdlamozgu.neurogra.pl, zarejestrować się i przez miesiąc trenować pamięć i uwagę grając w gry online.

Rejestracja do badań w trybie online trwa od 15.01.2014 do 17.03.2014

Udział w badaniach online jest całkowicie bezpłatny - jedyne, co inwestujesz, to czas, i to czas, który zaprocentuje dla Ciebie. Mało tego, przyczynisz się przy okazji do rozwoju nauki o zdolnościach intelektualnych człowieka.

To nie wszystko! Dla tych, którym uda się „przejść” cały trening przygotowano bonus w postaci kwartalnego, pełnego dostępu do wszystkich treningów na platformie Neurogra.pl.

Badania stacjonarne

Do wzięcia udziału w badaniach stacjonarnych z wykorzystaniem EEG zapraszamy osoby w wieku 50-65 lat mieszkające na terenie Warszawy, posiadające komputer z dostępem do Internetu.

Celem badania jest sprawdzenie, jak trenowanie przez Internet wpływa na funkcjonowanie procesów pamięci i uwagi oraz na aktywność mózgu (EEG).

Badanie stacjonarne będzie miałao następujący przebieg:

Dzień 1

Wykonanie zadania mierzącego pamięć. W trakcie badania dokonamy pomiaru aktywności elektrycznej mózgu przy pomocy elektroencefalografu (EEG). EEG jest bezbolesną i całkowicie bezpieczną dla zdrowia metodą monitorowania pracy mózgu w czasie wykonywania zadań. Badanie odbędzie się w laboratorium w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i będzie trwało ok. 1,5-2 godziny.

Dzień 2

Wykonanie kilku testów komputerowych uwagi i pamięci (bez EEG). W trakcie tej sesji założymy indywidualne konto do trenowania oraz wyjaśnimy jak trenować online. Badanie odbędzie się w laboratorium w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i będzie trwało ok. 1,5-2 godziny.

Dzień 3 do dnia 27

Trening online badany wykonuje w swoim domu lub innym miejscu z dostępem do internetu.Trenować należy codziennie przez 25 dni, na trening trzeba poświęcić ok. 30 minut dziennie.

Dzień 28

Wykonanie zadania mierzącego pamięć (przy pomocy EEG). Badanie odbędzie się w laboratorium w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i będzie trwało ok. 1,5-2 godziny.

Dzień 29

Wykonanie kilku testów komputerowych uwagi i pamięci (bez EEG). Badanie odbędzie się w laboratorium w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i będzie trwało ok. 1,5-2 godziny.

Aby wziąć udział w badaniu stacjonarnym w Warszawie, wyślij swoje zgłoszenie na adres: fitness.dla.mozgu@gmail.com

Rejestracja do badań stacjonarnych trwa do 31.03.2015

Udział w badaniach stacjonarnych jest również bezpłatny – inwestując swój czas, masz sobie szansę, aby na żywo zobaczyć, jak wyglądają badania naukowe.

Dla tych, którym uda się „przejść” cały trening przygotowano bonus w postaci rocznego, pełnego dostępu do wszystkich treningów na platformie Neurogra.pl.

Badania organizowane są przy współpracy i pod patronatem merytorycznym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Nad projektem badawczym Neurogra i SWPS czuwa od strony merytorycznej mgr Anna Maria Wieczorek, doktorantka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN i Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS.


Badanie wspierane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej
dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej

facebook
facebook